16.04.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 735/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. J. i W. Spółki jawnej M. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2016 r. sygn. akt VIII SA/Wa 257/16 w sprawie ze skargi M.J. i W. Spółki jawnej M. w D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M.J. i W. Spółki jawnej M. w D. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 675 (słownie: sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 listopada 2016 r. sygn. akt VIII SA/Wa 257/16 oddalił skargę M. J. i wspólników spółka jawna "[...]" z siedzibą w D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej w transporcie drogowym.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego [...] października 2015 r. na autostradzie A2 przed punktem poboru opłat Ż. dokonali kontroli drogowej zespołu pojazdów składającego się z ciągnika siodłowego marki Scania nr rej. [...] oraz naczepy marki Dromech nr rej. [...]. Zatrzymanym zespołem pojazdów kierował Z. S., który w chwili kontroli wykonywał krajowy niezarobkowy przewóz drogowy rzeczy na potrzeby własne na podstawie posiadanej stosownej licencji. Ustalenia kontroli zostały zawarte w protokole nr [...] z dnia [...] października 2015 r.

W trakcie kontroli pracownicy ITD stwierdzili naruszenie warunków przewozu drogowego polegające na przekroczeniu maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde rozpoczęte 30 minut.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty