16.04.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 363/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 października 2016 r. sygn. akt III SA/Łd 954/15 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 października 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Z.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

W toku kontroli przeprowadzonej w dniu [...] sierpnia 2012 r., w lokalu należącym do Z.B., mieszczącym się w Barze w miejscowości [...], [...] funkcjonariusze celni stwierdzili włączone i udostępnione dla grających urządzenie Apex Multi Magic bez widocznego numeru. W celu sprawdzenia, czy przedmiotowe urządzenie spełnia przesłanki gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: u.g.h.) funkcjonariusze przeprowadzili czynności w drodze eksperymentu. Eksperyment przeprowadzono w trybie rzeczywistym urządzenia. Urządzenie zasilono monetą 5 zł. Po włożeniu monety do akceptora urządzenia na monitorze w polu Kredyt wyświetliła się wysokość 50 punktów, co oznacza, że 1 punkt = 0,10 PLN. Wykonano grę za stawkę określoną w polu Stawka. Uruchomienie bębnów dokonano przez wciśnięcie przycisku Start. Zatrzymanie bębnów nastąpiło samoczynnie, przeprowadzający eksperyment nie miał wpływu na wynik gry. Po wykonanej grze z pola Credit ubyło tyle punktów, ile zostało ustalone w polu Stawka. Gra miała charakter losowy. Czynność powtarzano wielokrotnie aż do chwili, gdy w polu Kredyt pojawił się zapis 0 punktów. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu funkcjonariusze celni stwierdzili, że gra na przedmiotowym urządzeniu zawiera element losowości, ma charakter komercyjny, urządzenie służy do gier, w których grający nie ma możliwości uzyskania nagrody pieniężnej lub rzeczowej, wypełnia więc definicję automatów do gier w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h., co oznacza, że działalność prowadzona przez kontrolowany podmiot narusza art. 3 tej ustawy, zgodnie z którą urządzanie gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry (art. 14 ust. 1).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne