09.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2019 r., sygn. II GSK 1223/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 771/16 w sprawie ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od S. W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 2779 (dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2016 r. o sygn. akt III SA/Wr 771/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w całości skargę S.W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu; dalej: Dyrektor) z dnia [...] kwietnia 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r. Dyrektor utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] stycznia 2016 r. o wymierzeniu S.W., na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm., obecny tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 165 ze zm.; dalej: u.g.h.), kary pieniężnej 24000 zł za urządzanie gier na dwóch automatach do gier pn. "[...]" poza kasynem gry - w [...] w B. [...], gm. L. Na podstawie m.in. gry kontrolnej na automatach (kontrola z dnia 3 lutego 2015 r.) i opinii biegłego sądowego stwierdzono, że były to automaty do gier losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 u.g.h., urządzanych w celach komercyjnych, a strona nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 ust. 1 u.g.h.) ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach (art. 129 ust. 1 u.g.h.). Dyrektor wyjaśnił, że właścicielka ww. sklepu zawarła ze spółkami: A Sp. z o.o. w J. i B Sp. z o.o. we W. dwie umowy najmu (odpowiednio z dnia 8 sierpnia i 19 września 2013 r.) powierzchni swojego lokalu pod automaty do gier. W ocenie Dyrektora, powyższe umowy poświadczają, że S.W. dokonała wynajęcia przedmiotowego lokalu innym podmiotom na działalność polegającą na organizowaniu gier na automatach, a tym samym urządzała gry na automatach poza kasynem gry, czym naruszyła regulacje ustawy o grach hazardowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne