05.03.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2019 r., sygn. II GSK 5198/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 259/16 w sprawie ze skargi M. S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...], nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 2. zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 5.200 (pięć tysięcy dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 19 sierpnia 2016 r. po rozpoznaniu skarg M. S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] stycznia 2016 r. o nr [...] i nr [...] w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, uchylił zaskarżone decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w Rzeszowie z dnia [...] czerwca 2015 r. oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty postępowania sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekał na podstawie stanu faktycznego:

Z akt administracyjnych spraw wynika, że podstawą rozstrzygnięć były ustalenia dokonane w wyniku eksperymentów gier na ww. automatach przeprowadzonych w dniu [...] marca 2014 r. podczas kontroli w lokalu [...] przy ul. R. [...] w D. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Rzeszowie. Na podstawie eksperymentów ustalono, że automaty są urządzeniami elektronicznymi, umożliwiającymi uzyskanie wygranej punktowej możliwej do przekazania na licznik kredytowy i zsumowania jej z punktami kredytowymi uzyskiwanymi w wyniku wpłaty pieniędzy do urządzenia. Urządzenia przyjmują pieniądze, co świadczy o komercyjnym charakterze urządzanych gier. Możliwe jest wypłacanie środków bezpośrednio za pomocą tzw. hoppera. Przebieg gier ma charakter losowy, uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli ani zręczności grającego. W następstwie powyższego organ uznał, że gry prowadzone na badanych automatach zawierają się w definicji gier na automatach określonej w art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h., zatem działalność obejmująca ich urządzanie może być prowadzona na podstawie koncesji na prowadzenie kasyna gry, wyłącznie w kasynach gry. Na urządzanie gier nie uzyskano stosownej koncesji. Ustalenie, że skarżący wydzierżawił część powierzchni lokalu [...] Sp. z o.o. z/s w Warszawie na podstawie umowy dzierżawy z dnia [...] stycznia 2014 r. pod instalację automatów i pobierał z tego tytułu czynsz dzierżawny w wysokości 600 zł miesięcznie skutkowało przypisaniem mu przymiotu urządzającego gry na tych automatach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp