02.04.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 1017/17

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 467/16 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych uchybień 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz A Sp. z o.o. w W. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem objętym skargą kasacyjną, po rozpoznaniu skargi A Sp z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] grudnia 2015 r. w przedmiocie uchylenia decyzji cofającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i nakazu usunięcia stwierdzonych uchybień, uchylił zaskarżoną decyzję w części nakazującej usunięcie stwierdzonych uchybień oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. cofnął skarżącej zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej zlokalizowanej w [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że obowiązkiem podmiotu odpowiedzialnego oraz przedsiębiorcy zajmującego się obrotem hurtowym produktami leczniczymi jest zapewnienie, w celu zabezpieczenia pacjentów, nieprzerwanego zaspokajania zapotrzebowania podmiotów uprawnionych do obrotu detalicznego produktami leczniczymi i przedsiębiorców zajmujących się obrotem hurtowym produktami leczniczymi w ilości odpowiadającej potrzebom pacjentów. Obowiązek ten określa art. 36z ust. 1 oraz art. 78 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej: pf lub Prawo farmaceutyczne), a jego naruszenie skutkuje cofnięciem zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej w oparciu o art. 81 ust. 1 pkt 2 pf. Poddając ocenie działalność hurtowni skarżącej organ w ramach przeprowadzonego w tej sprawie postępowania ustalił, że skarżąca nie wywiązuje się w sposób właściwy z tego obowiązku, o czym stanowią liczne informacje o odmowie sprzedaży produktu leczniczego C. przesyłane z aptek ogólnodostępnych oraz skargi na działanie infolinii spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne