12.02.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5290/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1869/15 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 14 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1869/15 oddalił skargę J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Funkcjonariusze Celni w dniu [...] listopada 2014 r., w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w lokalu skarżącego J.D ustalili, że w lokalu skarżącego znajdują się podłączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry 2 automaty o nazwie Hot Fun. W lokalu tym działalność gospodarczą prowadził skarżący J. D..

Przeprowadzony przez funkcjonariuszy eksperyment potwierdził, że gry oferowane na przedmiotowych automatach są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Na podstawie umowy najmu powierzchni zawartej pomiędzy skarżącym (wynajmującym), a P. Sp. z o. o. (najemcą) stwierdzono, że wynajmujący ponosi wszelkie opłaty eksploatacyjne lokalu, zaś z tytułu eksploatacji urządzeń do gier rozrywkowych czerpie korzyści finansowe. Wstawiając do ogólnodostępnego lokalu przedmiotowe automaty skarżący udostępnił urządzenia osobom trzecim i umożliwił im prowadzenie gier. W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy (m.in. przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych eksperyment procesowy) stwierdzono, że gry na tych urządzeniach są grami na automatach w myśl art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp