Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2019 r., sygn. II GSK 4780/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 403/16 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Lu 403/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę W. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w dniu 28 sierpnia 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu "[...]" w C., którego właścicielem był W. M. a który nie był kasynem gry. W lokalu znajdowały się trzy urządzenia do gier, o nazwie [...]. Wyniki kontroli zostały udokumentowane protokołem, co stanowiło podstawę do wszczęcia postępowania w przedmiocie kary pieniężnej za urządzenie gier na automatach poza kasynem gry. Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., Naczelnik Urzędu Celnego w Z. wymierzył skarżącemu karę pieniężną w łącznej wysokości 36000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry. Organ II instancji decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment na wyżej wymienionych automatach. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że gry na automatach miały charakter komercyjny. Prowadzone gry miały charakter losowy, niezależny od zręczności grającego. Automat [...] został również poddany ekspertyzie przez biegłego sądowego z zakresu informatyki przy Sądzie Okręgowym w C. W opinii wydanej do sprawy karnej skarbowej [...] biegły potwierdził, że rozgrywane na automacie [...] gry spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Organ II instancji podniósł, że zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471), dalej: ustawa o grach hazardowych lub w skrócie: u.g.h., karze pieniężnej podlega urządzający gry na automatach poza kasynem gry. Urządzającym gry na automatach jest W. M., właściciel lokalu, w którym znajdowały się automaty. Skarżący na podstawie umowy najmu z dnia 1 sierpnia 2014 r. wynajął J. Z. powierzchnię 2 m2 w lokalu "[...]" w C., w celu zainstalowania i eksploatacji urządzeń do gier rozrywkowych. Skarżący nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna gry oraz zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych. Organ odwoławczy wskazał, że karze pieniężnej podlega każdy podmiot, który urządza gry na automatach poza kasynem gry, bez względu na formę prawną w jakiej działa. Istotne jest ustalenie, że prowadzone gry są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych i że są urządzane poza kasynem gry.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty