03.12.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1161/14

Oceny podobieństwa produktów należy dokonywać z perspektywy konsumenta. Cechami, które trzeba uwzględnić przy tej ocenie są skład, smak, funkcja towarów (środków spożywczych) oraz ewentualnie inne właściwości, które mogą mieć wpływ na decyzję konsumenta co do wyboru danego towaru. Zidentyfikowanie normy prawa krajowego właściwej w konkretnej sytuacji do kwalifikacji prawnopodatkowej danego towaru z punktu widzenia stawki podatku VAT, wymaga uwzględnienia preferencji konsumentów w odniesieniu do towarów zestawianych jako mające być podobnymi. Cecha podobieństwa, wyrażana tymi preferencjami, ostatecznie przesądza, czy odniesienie prawa krajowego do danego przypadku w kontekście przypisania stawki podatku VAT, odpowiadać będzie wspomnianemu warunkowi zgodności z prawem unijnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. sp. j. w X. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Op 821/13 w sprawie ze skargi Z. sp. j. w X. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 września 2013 r., nr IPTPP1/443-522/13-2/MW w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. sp. j. w N. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący

1.1. Z. spółka jawna w N. (dalej: Spółka lub Skarżąca) wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Op 821/13.

1.2. Powołanym wyrokiem Sąd oddalił skargę Spółki na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 września 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Problem podatkowy w tej sprawie dotyczył stawki podatku właściwej do dostawy krajowej wyrobów ciastkarskich i ciastek, świeżych, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, przekraczają 45 dni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne