Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1210/17
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Maja Chodacka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 1534/16 w sprawie ze skargi Miasta na Prawach Powiatu Gminy W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Miasta na Prawach Powiatu Gminy W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1534/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez Miasto na Prawach Powiatu Gminę W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 sierpnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Miasto na Prawach Powiatu Gmina W. (dalej: "Gmina") we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wskazała że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Należące do Gminy określone nieruchomości zostały przeniesione na własność Województwa D. z tytułu czego Gmina otrzymała od Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych stosowne odszkodowanie ustalone decyzjami Wojewody. Przedmiotowe działki stały się własnością Gminy z mocy prawa w związku z ustawą z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, co potwierdzały decyzje Wojewody D. wydane w roku 1991 w sprawie stwierdzenia nabycia mienia z mocy prawa.
Działki wymienione w decyzjach Wojewody, ustalających odszkodowanie na rzecz Gminy z tytułu nabycia z mocy prawa przez Województwo prawa własności nieruchomości położonych na terenie Gminy, nie były wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (także zwolnionych od tego podatku), jak również nie były przedmiotem umów cywilnoprawnych i Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Gmina nie miała możliwości i podstaw do uwzględnienie kwot podatku naliczonego. Na nieruchomościach objętych decyzjami nie obowiązywały zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty