Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2019 r., sygn. II FSK 3672/17
Skoro zwolnienie z art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. obejmuje grunty zajęte pod budowlę infrastruktury portowej, infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich, a nabieżnik nie stanowi takiej budowli w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od nieruchomości w związku z przepisami ustawy Prawo budowlane, to grunty znajdujące się pod linią nabieżnikową, tj. w przestrzeni pomiędzy stawami, nie są objęte przedmiotowym zwolnieniem podatkowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 501/17 w sprawie ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo T. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 27 kwietnia 2017 r. nr [...],[...],[...],[...],[...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2012-2016 oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 2 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 501/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j. t. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a", oddalił skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo T. (dalej: "Nadleśnictwo") na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 27 kwietnia 2017 r. od nr [...] do nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości odpowiednio za 2012 r., 2013 r., 2014 r., 2015 r. i 2016 r.
1.1 Sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu w rozpoznawanej sprawie dotyczy możliwości przyznania zwolnienia podatkowego w podatku od nieruchomości gruntom, znajdującym się we władaniu skarżącego podatnika, nad którymi wyznaczona jest poprzez stawy D. i G. nabieżnika S. tzw. linia nabieżnikowa. Zdaniem organów podatkowych, linia nabieżnikowa (wizura nawigacyjna), to przestrzeń pomiędzy obiema stawami, tym samym nie można uznać, że grunt znajdujący się pod taką linią jest zajęty przez budowlę. Skarżący uważa natomiast, że nabieżnik jest zbudowany z dwóch staw oraz łączącej je linii nabieżnikowej i tych elementów składowych urządzenia nawigacyjnego nie można rozdzielać, gdyż żaden z nich nie może występować oddzielenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty