Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. II FSK 129/18

Z wykładni przepisów: art. 1 ust. 3 pkt 3, art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f i art. 9 pkt 11 lit. a u.p.c.c. wynika, iż w przypadku zmiany umowy spółki polegającej na przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową opodatkowaniu - jako zwiększenie majątku spółki osobowej - podlegać będzie różnica pomiędzy wartością majątku wniesionego do spółki komandytowej, a wysokością opodatkowanego uprzednio kapitału zakładowego spółki z o.o.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski (sprawozdawca), Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt I SA/Gl 1037/16 w sprawie ze skargi K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w C. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w C. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt I SA/Gl 1037/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. sp. z o.o. sp.k. w C. (dalej: "wnioskodawczyni", "spółka", "skarżąca") na interpretację Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2016 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd I instancji wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżąca podała, iż jest spółką komandytową powstałą w wyniku działań restrukturyzacyjnych, polegających na przekształceniu spółki z o.o., które zostały dokonane w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: "k.s.h."). Z chwilą przekształcenia, co nastąpiło w dniu 1 października 2015 r., cały majątek sp. z o.o. z mocy prawa stał się majątkiem wnioskodawczyni, a wszystkie prawa i obowiązki tej spółki przeszły na wnioskodawczynię. Przekształcenie nie wiązało się z wniesieniem do wnioskodawczyni jakichkolwiek dodatkowych wkładów. Na moment przekształcenia obecni wspólnicy spółki przekształcanej stali się odpowiednio komandytariuszem i komplementariuszem wnioskodawczyni. Proporcja udziału w zyskach wnioskodawczyni odpowiada proporcji istniejącej w spółce przekształcanej. W wyniku przekształcenia spółki przekształcanej nie doszło do zwiększenia majątku wnioskodawczyni, w tym w szczególności wspólnicy nie wnieśli dodatkowych wkładów pieniężnych czy niepieniężnych, a działalność spółki przekształcanej jest kontynuowana w tym samym rozmiarze i rodzaju przez wnioskodawczynię.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne