27.11.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1659/17

Jeżeli ustalone zostało w sposób niepodważalny, że zakwestionowane faktury, mające dokumentować transakcje sprzedaży i zakupu określonych towarów nie dokumentują żadnych transakcji pomiędzy wykazanymi w ich treści podmiotami, to tym samym nie można uznać, że dokumentują one dokonanie tzw. transakcji łańcuchowych, których warunki określa art. 7 ust. 8 ustawy o VAT.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 359/17 w sprawie ze skargi A.L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 9 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2011 r. oraz poszczególne miesiące od kwietnia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 5 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 359/17 Wojewódzki

Sąd Administracyjny w Białymstoku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę A.L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z 9 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty i od kwietnia do grudnia 2011 r.

1.2 W ocenie sądu organy podatkowe poprawnie ustaliły, że wystawione na rzecz A.L. przez firmy C., M. sp. z o.o. i I. sp. z o.o. faktury w zakresie obrotu stalą za poszczególne miesiące 2011 r. nie dokumentowały rzeczywistego obrotu. Tym samym nie stanowiły podstawy do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 88 ust.3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT. Skarżący zawyżył też obrót poprzez wykazanie na rzecz podmiotów litewskich wewnątrzwspólnotowych dostaw stali, które nie miały miejsca, w zw. z czym zasadnie wobec niego zastosowano art. 99 ust. 12 ustawy o VAT poprzez określenie kwot zwrotu różnicy podatku w innej wysokości, aniżeli wynikało to ze złożonych deklaracji podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne