13.12.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1591/17

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Falkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Po 1662/16 w sprawie ze skargi A. [...] sp. z o.o. z siedzibą w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 12 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 1662/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę A. [...] sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 września 2016 r. w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia i uchylił zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskiem z 1 maja 2016 r., złożonym wraz z deklaracją VAT-7 za kwiecień 2016 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w P. (dalej "Naczelnik Urzędu Skarbowego" lub "organ pierwszej instancji") o zwrot zadeklarowanej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na jej rachunek bankowy w terminie 25 dni. W związku z podjęciem czynności sprawdzających zasadność wnioskowanego zwrotu podatku Naczelnik Urzędu Skarbowego, postanowieniem z 25 maja 2016 r., przedłużył termin tego zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. Następnie postanowieniem z 30 maja 2016 r. organ pierwszej instancji - działając na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.; dalej "u.p.t.u.") oraz art. 216 § 1 w zw. z art. 292 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej "O.p.") - ponownie przedłużył Spółce termin dokonania zwrotu podatku za kwiecień 2016 r. do czasu zweryfikowania rozliczenia. Przedmiotowe postanowienie zawierało pouczenie o braku środka zaskarżenia od tego rozstrzygnięcia. Pismem z 1 czerwca 2016 r. Spółka wniosła zażalenie, zaskarżając w nim oba ww. postanowienia organu pierwszej instancji. Po rozpoznaniu tego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - w części, w jakiej dotyczyło ono postanowienia z 30 maja 2016 r. - postanowieniem z 28 września 2016 r. stwierdził niedopuszczalność zażalenia. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego wydane zostało w ramach kontroli podatkowej. Moment wszczęcia kontroli podatkowej oznacza natomiast zakończenie etapu czynności sprawdzających, a w konsekwencji zakończenie możliwości stosowania przepisów regulujących czynności sprawdzające i konieczność stosowania przepisów Działu VI Ordynacji podatkowej (kontrola podatkowa), które to regulacje nie przewidują możliwości zaskarżenia postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT. Zatem w świetle art. 236 § 1 O.p. postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu podatku wydane w ramach kontroli podatkowej nie podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne