Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1705/19
1. W postępowaniu wywołanym skargą na bezczynność, nie jest możliwe badanie kwestii innych niż obiektywny fakt pozostawania organu podatkowego w zwłoce w załatwieniu sprawy. Kognicja Sądu jest w tym postępowaniu ograniczona do kwestii bezczynności, co wyklucza możliwość oceny poprawności aktów związanych z wykonaniem danego obowiązku publicznoprawnego, w tym postanowienia przedłużającego termin zwrotu podatku. Oznacza to, że w postępowaniu takim nie mogą być skutecznie podnoszone zarzuty podważające prawidłowość postanowienia w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu podatku. Postanowienie takie podlega bowiem odrębnemu zaskarżeniu.
2. Jeśli w miejscu działalności adresata obecny pracownik odmawia przyjęcia korespondencji kierowanej od organu podatkowego, to działania takie należy traktować jako odmowę przyjęcia przez adresata tego pisma. Ponadto należy domniemywać, że pracownicy znajdujący się w pod adresem biura, wskazanym do doręczeń, w ramach zakresu swych czynności są upoważnieni do odbioru korespondencji adresowanej do osoby wskazującej ten adres. Odmienna interpretacja tej normy prawnej usprawiedliwiałaby manipulacje pełnomocników, którzy w sposób wybiórczy odbieraliby korespondencje w ramach swojej "taktyki procesowej".
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Czuduk, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 maja 2019 r. sygn. akt I SAB/Po 1/19 w sprawie ze skargi C. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w P. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania Naczelnika Urzędu Skarbowego P. w przedmiocie niedokonania zwrotu podatku od towarów i usług za grudzień 2017 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. [....] Sp. z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Naczelnika Urzędu Skarbowego P. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty