11.12.2019

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. II FSK 291/18

Przewidziane w art. 13 § 1 u.p.e.a. zwolnienie z egzekucji nie może służyć niwelowaniu skutków dokonanych już czynności egzekucyjnych i odnosić się do środków finansowych, które zostały już wyegzekwowane. Zwolnienie z egzekucji oznacza bowiem niepodejmowanie lub odstąpienie od egzekucji z całości lub części składników majątkowych zobowiązanego, natomiast nie można zwolnić tego, co nie jest już przedmiotem egzekucji, bo przeszło na wierzyciela.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 września 2017 r. sygn. akt I SA/Po 284/17 w sprawie ze skargi D. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwolnienia spod egzekucji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od syndyka masy upadłości D. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę D. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, oznaczając przedmiot sprawy jako odmowę wszczęcia postępowania w sprawie wyłączenia spod egzekucji.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Wnioskiem z dnia 7.10.2016 r. skarżący wystąpił o wyłączenie spod zajęcia i zwrot kwoty omyłkowo wpłaconej na jego rachunek bankowy przez kontrahenta; jako podstawę prawną wniosku wskazał art. 38 § 1 ustawy z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r., poz. 599, dalej: u.p.e.a.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ś. postanowieniem wydanym na podstawie art. 61a § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23, dalej: K.p.a.) w związku z art. 18 u.p.e.a. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie zwolnienia z egzekucji. Wskazał, że przewidziane w art. 38 § 1 u.p.e.a. uprawnienie żądania wyłączenia spod egzekucji zajętej rzeczy lub prawa majątkowego służy ochronie praw osób trzecich, natomiast zobowiązanemu przysługuje na podstawie art. 13 u.p.e.a. prawo żądania zwolnienia z egzekucji określonych praw majątkowych ze względu na jego ważny interes. Żądanie zobowiązanego zakwalifikowano zgodnie z treścią wniosku, a nie wskazaną w nim podstawą prawną, jako wniosek o zwolnienie z egzekucji określonego składnika majątku zobowiązanego, a nie jako wniosek o wyłączenie spod egzekucji określonego prawa majątkowego. Zarazem stwierdzono, że taki wniosek nie podlega rozpatrzeniu ze względu na brak składnika majątkowego, podlegającego zwolnieniu, a to ze względu na przekazanie wierzycielowi zajętej kwoty przed złożeniem wniosku przez skarżącego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty