Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1555/19
Dostateczne wyjaśnienie sprawy w rozumieniu art. 113 § 1 P.p.s.a. dotyczy możliwości wydania wyroku z punktu widzenia dopełnienia reguł formalnych, związanych z tokiem sprawy administracyjnej, nie zależy zaś od stopnia wyjaśnienia sprawy z punktu widzenia prawdy materialnej, a zatem oceny przez sąd, czy zaskarżona decyzja odpowiada prawu, czy też nie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, , po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 1234/18 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 12 września 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 4.050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 5 marca 2019 r. w sprawie I SA/Kr 1234/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 12 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2014 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że organy podatkowe trafnie - na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), dalej: "u.p.t.u." - odmówiły Skarżącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych na rzecz Skarżącej przez F.H.U. P. J. dokumentujących zakup cynku i ołowiu, jak również - w oparciu o art. 108 ust. 1 u.p.t.u. - określiły Skarżącej podatek VAT do zapłaty w kwotach wykazanych w wystawionych przez Skarżącą na rzecz W. s.c. fakturach sprzedaży ww. towarów (cynku i ołowiu). WSA w Krakowie tym samym zaakceptował ustalenia organów podatkowych co do tego, że Skarżąca w kontrolowanym okresie uczestniczyła w fikcyjnym obrocie cynkiem i ołowiem, a zakwestionowane faktury nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty