03.10.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 października 2019 r., sygn. I FSK 632/17

Wydanie postanowienia przedłużającego termin zwrotu podatku oznacza, że trwa weryfikacja zwrotu podatku i postanowienie nie zostaje wyeliminowane z obrotu prawnego. Zatem zwrot podatku należy oprocentować wedle stawki opłaty prolongacyjnej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. [...] sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 555/16 w sprawie ze skargi K. [...] sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług wraz z należnym oprocentowaniem 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. [...] sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 8 grudnia 2018 r., I SA/Wr 555/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi K. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w L., dalej zwanej "Skarżącą, Stroną, Podatnikiem lub Kasatorem" oddalił skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, zwanego dalej "Organem" z 13 kwietnia 2016 r. w przedmiocie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług wraz z należnym oprocentowaniem na poczet zaliczek w podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych i zobowiązań w podatku od towarów i usług.

1. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji wskazał, że organy twierdzą, że skoro Naczelnik Urzędu Skarbowego przedłużył termin zwrotu podatku od towarów i usług za styczeń 2013 r. postanowieniem z 26 stycznia 2013 r., na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: "u.p.t.u."), do czasu zakończenia weryfikacji ww. zwrotu w postępowaniu kontrolnym, to do czasu zakończenia tego postępowania, nie istniał obowiązek wydania kolejnego postanowienia w tej samej sprawie. Oznacza to, że oprocentowanie w wysokości opłaty prolongacyjnej naliczane powinno być do dnia zakończenia przeprowadzonych przez organ czynności wykazujących zasadność zwrotu, tj. do dnia zakończenia postępowania kontrolnego, czyli do dnia wydania decyzji przez organ pierwszej instancji 24 sierpnia 2015 r., z której wynikała kwota podatku do zwrotu, znacznie mniejsza od kwoty wykazanej w deklaracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne