Wyrok NSA z dnia 16 maja 2019 r., sygn. I FSK 2040/18
Uzasadnienie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia del. NSA Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych R. sp. z o.o. z siedzibą w W. oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1896/17 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 20 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2016 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) oddala skargę kasacyjną R. sp. z o.o. z siedzibą w W., 3) zasądza od R. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 68.750 (słownie: sześćdziesiąt osiem tysięcy siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 20 lutego 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1896/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 20 marca 2017 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z 22 września 2016 r., nr [...], dotyczące podatku od towarów i usług spółki z o.o. R. z siedzibą w W. za kwiecień 2016 r.
Jak wynika z uzasadnienia tego wyroku, jego wydanie poprzedziło postępowanie podatkowe o następującym przebiegu.
R. sp. z o.o (dalej jako "Strona", "Skarżąca" lub "Spółka") wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zapytała o opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji nabycia nieruchomości wchodzących w skład "J." w S., wychodząc przy tym z założenia, że nie stanowią one przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W interpretacji z 17 marca 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przyznał słuszność Spółce co do tego, że budynki, budowle i ich części wchodzące w skład centrum handlowego nie stanowią przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a Spółka będzie uprawniona do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty