Wyrok NSA z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II FSK 1769/17
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 1085/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 25 października 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 3 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 1085/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z 25 października 2016 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że 27 listopada 2015 r. został sporządzony akt notarialny powołujący do życia A. sp. z o.o. w C.. W związku z tą czynnością notariusz pobrał i odprowadził podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 29.697 zł. Następnie 6 lipca 2016 r. wpłynął wniosek spółki o zwrot tego podatku. We wniosku podniesiono, że wspólnicy nie dokonali umówionych wpłat na pokrycie udziałów w spółce i w rezultacie zarząd nie mógł złożyć wniosku o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty