26.06.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 2182/17

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych składników, przy czym opodatkowana jest tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.p.c.c.), a inne składniki przedsiębiorstwa nie podlegają opodatkowaniu. Przyjęcie, że opodatkowaniu podlegają poszczególne składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powoduje konieczność dokonania oceny, czy sprzedaż poszczególnych rzeczy i praw majątkowych nie jest objęta zwolnieniem, bądź wyłączeniem od opodatkowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA del. Paweł Dąbek (sprawozdawca), protokolant Joanna Legieć, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 265/16 w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. S.A. z siedzibą w W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

G. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka) złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazała, że prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie grup 1-18 działu II (ubezpieczenia osobowe i majątkowe), zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 2013r. poz. 950, ze zm. - dalej: u.d.u.). Spółka zamierza nabyć w drodze kupna zorganizowaną część przedsiębiorstwa od C. A.S. z siedzibą w Czechach (dalej: spółka zagraniczna) prowadzonego w Polsce jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Spółka zagraniczna prowadzi obecnie poprzez powyższy oddział w Polsce działalność ubezpieczeniową pod marką handlową: "P.". Nabywana przez Spółkę część przedsiębiorstwa będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: "ZCP"). W skład nabywanego przez Spółkę Z. będzie wchodził m.in. portfel umów ubezpieczenia zawartych przez spółkę zagraniczną za pośrednictwem oddziału (dalej: Portfel Ubezpieczeń), który Spółka przejmie w trybie określonym w art. 118 oraz 181 -186 u.d.u. Z chwilą przejęcia Portfela Ubezpieczeń Spółka utworzy w odpowiedniej wysokości rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe na pokrycie przejętego ryzyka ubezpieczeniowego, związanego z przejętym Portfelem Ubezpieczeń. Wraz z przejęciem umów ubezpieczenia wchodzących w skład przenoszonego Portfela Ubezpieczeń na mocy art. 186 u.d.u. Spółka przejmie również aktywa w wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych ustalonej dla przenoszonego Portfela Ubezpieczeń. Powyższe aktywa mogą obejmować wszystkie lub część z kategorii aktywów o których mowa w art. 154 ust. 6 u.d.u, określającym aktywa stanowiące pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Spółka wyjaśniła, że w skład nabywanego Z. będą wchodziły także aktywa przekraczające wysokość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych ustalonej dla przenoszonego Portfela Ubezpieczeń. Mogą one obejmować m. in. środki trwałe (rzeczy), wartości niematerialne i prawne (prawa majątkowe), wyposażenie (rzeczy), należności (prawa majątkowe), instrumenty finansowe takie jak obligacje, instrumenty pochodne itp. (prawa majątkowe), gotówkę w kasie i na rachunku bankowym lub na lokacie terminowej w banku w Polsce lub w Czechach oraz inne aktywa (prawa majątkowe lub rzeczy) związane z bieżącą działalnością oddziału. Znaczną część aktywów Z.będą stanowić polskie obligacje skarbowe, polskie bony skarbowe oraz akcje i obligacje emitowane przez podmioty niemające siedziby na terenie Polski i nienotowane na rynku regulowanym w Polsce. Spółka przejmie także zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Z. Z prawnego punktu widzenia zawrze ona ze spółką zagraniczną umowę sprzedaży Z., która z uwagi na wymogi wynikające z regulacji prawa cywilnego i u.d.u., będzie mieć cywilnoprawnie mieszany charakter i na gruncie regulacji cywilnoprawnych oraz u.d.u. będzie przenosić aktywa i pasywa Z. na bazie trzech odrębnych umów/tytułów prawnych:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne