Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 2090/17
Nie każda wpłata na konto jakiejkolwiek osoby zawsze będzie uznana za darowiznę i nie będzie mogła zostać zakwalifikowana jako bezpodstawne wzbogacenie. Dla uznania, że konkretna kwota stanowi darowiznę, istotne znaczenie ma wola osoby dokonującej wpłaty. W przypadku, gdy wpłata jest np. niezamierzona i stanowi wynik błędu, osoba otrzymująca taką kwotę będzie uznana za bezpodstawnie wzbogaconą. Jeżeli jednak osoba dokonująca wpłaty czyni to z zamiarem obdarowania i zamiar ten wyraźnie uzewnętrznia, osoba otrzymująca środki, jeżeli nie dokona ich zwrotu, bądź w inny sposób nie sprzeciwi się przyjęciu darowizny, będzie uznana za obdarowaną.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA del. Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 963/16 w sprawie ze skargi R. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 marca 2016r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (dalej: Dyrektor) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z dnia 6 października 2015r. w przedmiocie ustalenia R. D. (dalej: Skarżący) zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty