09.05.2019 Podatki Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2019 r., sygn. II FSK 1775/17

Pod pojęciem "odszkodowania" z art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. należy także rozumieć odprawy wypłacane na podstawie przepisów prawa pracy. Odprawy stanowią świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi przez pracodawcę jako swoistego rodzaju zapłata za skuteczne i zgodne z prawem zwolnienie się od obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika. Wypłata świadczenia związanego z rozwiązaniem stosunku pracy, niezależnie od jego nazwy (odszkodowanie, odprawa), którego wysokość przekracza wysokość odpraw określonych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników jest prawnie dopuszczalna, jeżeli została wprowadzona na podstawie zawartych porozumień zbiorowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Bogusław Wolas (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 października 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 714/16 w sprawie ze skargi K. D. i J. D. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 11 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 października 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 714/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K. D. i J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 11 maja 2016 r. w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r.

Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że decyzją z dnia 11 maja 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z 12 lutego 2016 r., odmawiającą K. D. i J. D., stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. w wysokości 5 811 zł. Organ odwoławczy uznał bowiem, że otrzymane przez K. D. świadczenie, mimo iż wypłacone na podstawie regulaminu, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy, nie miało odszkodowawczego charakteru. Wobec powyższego organ II instancji stwierdził, iż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki, pozwalające przyjąć, iż wypłacona K. D. w 2014 r. kwota 22.751,12 zł, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f."), nie podlega opodatkowaniu. Natomiast w zakresie rangi aktu prawnego, na podstawie którego wypłacono sporne świadczenie, stwierdzono, że znajduje on oparcie ustawowe. Szczegółowe stanowisko w tym zakresie, zawarto w uzasadnieniu faktycznym i prawnym decyzji, w której (poza ustosunkowaniem się do zarzutów odwołania) przedstawiono okoliczności stanowiące podstawę rozstrzygnięcia i przesłanki je warunkujące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne