31.05.2019

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2019 r., sygn. I FSK 947/17

Na podstawie art. 141 § 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi można kwestionować kompletność elementów uzasadnienia, a nie jego prawidłowość merytoryczną. Ewentualna wadliwość argumentacji bądź prezentowanie przez stronę innego poglądu, niż wskazany w uzasadnieniu nie stanowi o naruszeniu przez sąd art. 141 § 4 wskazanej ustawy. Za pomocą zarzutu naruszenia art. 141 § 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie można skutecznie zwalczać prawidłowości przyjętego przez sąd stanu faktycznego, czy też stanowiska sądu co do wykładni bądź zastosowania prawa materialnego, a w konsekwencji zarzucać błędnego rozstrzygnięcia sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. Sp. z o.o. z siedzibą w S. (obecnie Syndyk masy upadłości O. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w S.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 830/16 w sprawie ze skargi O. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 20 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 830/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę O. sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 20 lipca 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2013 r.

Z jego uzasadnienia wynika, że Sąd I instancji za zasadne uznał obniżenie w trybie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) wysokości podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez firmę M.[...] N. A. w L. oraz R.[...] J. R. w L., które miały dokumentować nabycie magnesów neodymowych. Z zaakceptowanych przez Sąd ustaleń faktycznych poczynionych przez organy podatkowe wynika bowiem, że choć skarżąca spółka rzeczywiście weszła w posiadanie przedmiotowych magnesów, co wynika jednoznacznie z zeznań jej pracowników, to towar ten nie mógł pochodzić od wystawców zakwestionowanych faktur, gdyż nim nie dysponowali. N. A. złożył bowiem oświadczenie, że nie prowadził w rzeczywistości działalności gospodarczej, nie posiadał żadnych magnesów, ale będąc w stanie uzależnienia do narkotyków wystawiał jedynie faktury za częściową odpłatnością, które przynosił mu kolega o nieznanych danych osobowych. R. J. natomiast, poszukiwany listem gończym od 1 sierpnia 2013 r., wykazał nabycie magnesów wyłącznie od dostawców, który nie mogli wykonać dostawy, gdyż nie prowadzili działalności gospodarczej i zostali uznani za podmioty nieistniejące. Takiej działalności nie prowadził także sam R. J., który jedynie wystawiał i wprowadzał do obrotu fikcyjne faktury VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne