Postanowienie NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II OZ 1247/18
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia E. K. i P. C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 148/18 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji Zarządu Dzielnicy W. m.st. W. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w sprawie ze skargi E. K. i P. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie nakazania usunięcia odpadów postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 148/18, po rozpoznaniu wniosku E. K. i P. C. (dalej jako wnioskodawcy lub skarżący) o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji Zarządu Dzielnicy W. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w sprawie z ich skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie nakazania usunięcia odpadów, na podstawie art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, dalej jako P.p.s.a.), odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji Zarządu Dzielnicy W. z dnia [...] września 2017 r. nr [...].
Sąd wskazał, że zaskarżona decyzja Kolegium utrzymywała w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy W. z dnia [...] września 2017 r. nr [...], którą nakazano skarżącym usunięcie z działki ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...] w W. odpadów w postaci gleby i ziemi, betonu oraz gruzu betonowego z rozbiórek i remontów oraz przekazanie odpadów do przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Sąd mając na uwadze przedstawioną przez skarżących we wniosku o wstrzymanie zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji zawartą w ich skardze do WSA w Warszawie argumentację, że z usunięciem odpadów wiąże się poniesienie kosztów z ich majątku stwierdził, że nie przedstawili oni żadnych przekonujących argumentów przemawiających za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji organu I instancji. Skarżący powinni wykazać, że w ich konkretnej sytuacji majątkowej wywiązanie się z nałożonego obowiązku finansowego wiązać się będzie z wyrządzeniem znacznej szkody, w szczególności powinni złożyć stosowne dokumenty obrazujące ich sytuacje finansową, pozwalające uprawdopodobnić podnoszone okoliczności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty