Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    05.10.2018

    Wyrok NSA z dnia 5 października 2018 r., sygn. I OSK 2599/16

    Straż graniczna

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Paulina Sierkin po rozpoznaniu w dniu 5 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 2071/15 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty należności z tytułu ponadnormatywnego czasu służby oddala skargę kasacyjną

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 2071/15, oddalił skargę L. K. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] października 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty należności z tytułu ponadnormatywnego czasu służby.

    Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

    Skarżący L. K. 17 lipca 2015 r. zwrócił się do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej o wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przed zwolnieniem ze służby czas wolny od służby. W odpowiedzi organ poinformował skarżącego o wypracowanych przez niego nadgodzinach przed dniem 23 sierpnia 2005 r. i po tym dniu oraz wskazał datę i kwotę przekazanych na konto należności, a także poinformował o braku podstaw do wypłaty nadgodzin wypracowanych przed 23 sierpnia 2005 r. Następnie skarżący wniósł o wydanie decyzji administracyjnej w tym zakresie.

    Decyzją nr [...] z [...] sierpnia 2015 r. Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej odmówił wypłaty żądanego świadczenia pieniężnego wskazując, że skarżący ostatecznie został zwolniony ze służby w dniu 31 lipca 2015 r. Komendant przytoczył art. 118 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej - w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw, który wszedł w życie z dniem 24 sierpnia 2005 r. Ponadto wskazał, że skoro na mocy art. 23 ust. 1 tej ustawy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany czas wolny od służby, o którym mowa w art. 1 pkt 36 ustawy zmieniającej przysługuje za służbę pełnioną po dniu wejścia w życie tejże ustawy, to bezspornym jest, iż za okres przed tą datą prawo to funkcjonariuszowi nie przysługiwało. Stąd brak jest podstaw do wypłaty powyższego ekwiwalentu za okres służby do 24 sierpnia 2005 r.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Praca zdalna w sferze budżetowej – dopuszczalność i zasady stosowania
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.