Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 2369/18
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Burmistrza Miasta W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 maja 2018 r. sygn. akt II SAB/Sz 52/18 w sprawie ze skargi Ł. K. na bezczynność Burmistrza Miasta W. w przedmiocie rozpoznania wniosku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez Burmistrza Miasta W. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 maja 2018 roku, którym po rozpatrzeniu skargi Ł. K. na bezczynność w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy zobowiązano Burmistrza Miasta W. do rozpatrzenia wniosku skarżącego z dnia 22 sierpnia 2017 roku w terminie 14 dni od doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, stwierdzono, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, oddalono wniosek o wymierzenie organowi grzywny oraz zasądzono od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
W dniu 22 sierpnia 2017 roku Ł. K. złożył w Urzędzie Miasta W. wniosek o wydanie warunków zabudowy terenu na 9 budynków jednorodzinnych na działce nr [...] położonej w W. przy ulicy N. Pismem noszącym datę 7 września 2017 roku organ wezwał wnioskodawcę powołując się na art. 64 § 2 k.p.a., art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1073 - dalej jako u.p.z.p.), § 3 ust. 1 i 2 Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588) oraz § 3 ust. 1 pkt 53 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2010 r., poz. 71) do uzupełnienia wniosku poprzez podanie: informacji na temat powierzchni planowanych działek budowlanych i planowanych dróg, z której wynikać będzie, że inwestycja nie przekracza powierzchni 2 ha lub decyzji środowiskowej dla planowanej inwestycji, informacji na temat powierzchni biologicznie czynnej, informacji na temat planowanej liczby mieszkań, informacji o szerokości planowanej drogi wewnętrznej, przedstawienia na załączniku graficznym odległości budynków od planowanych dróg wewnętrznych, lokalizacji własnych ujęć wody oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne z podaniem odległości od dróg, budynków oraz od siebie nawzajem. Wnioskodawcy zakreślono termin 14 dni do uzupełnienia powyższych informacji pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty