06.12.2018

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 101/17

Broń i materiały wybuchowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 775/16 w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 października 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 775/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę skarżącego na zaskarżoną decyzję Komendanta Głównego Policji w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...],[...] Komendant Wojewódzki Policji, na podstawie art. 155 K.p.a. w zw. z art. 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1a ustawy o broni i amunicji, na wniosek skarżącego zmienił swoją decyzję z dnia [...] września 2011 r., nr [...], w zakresie celu posiadania broni palnej, rozszerzając jego prawo do broni do celów łowieckich i sportowych dodatkowo o cel do ochrony osobistej.

Decyzją z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...], Komendant Główny Policji, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 § 1 i 2 i art. 158 § 1 K.p.a., stwierdził nieważność ww. decyzji Komendanta Wojewódzkiego.

W ocenie organu nadzorczego, ww. decyzja z 2014 r. została wydana z rażącym naruszeniem prawa, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. Organ wskazał, że podstawą prawną do wydania kontrolowanej w trybie nieważnościowym decyzji zmieniającej pozwolenie na broń w zakresie wskazania celu do ochrony osobistej były inne przepisy prawa niż te, na podstawie których wydano pozwolenie na broń dla celów łowieckich i sportowych. Taka zaś okoliczność wykracza poza granicę stanu faktycznego i prawnego decyzji pierwotnej z 2011 r. W ocenie organu, nie można było rozszerzyć w trybie przepisu art. 155 K.p.a. celu posiadania broni. Jednocześnie organ wskazał, że nie stwierdził zaistnienia pozostałych przesłanek nieważności, o jakich mowa w art. 156 § 1 pkt 1, 3-7 K.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty