21.09.2018

Wyrok NSA z dnia 21 września 2018 r., sygn. I OSK 2344/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia- Rybak po rozpoznaniu w dniu 21 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Powiatu G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 1459/15 w sprawie ze skargi Powiatu G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz Powiatu G. kwotę 1000 (tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 1459/15 oddalił skargę Powiatu G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] października 2012 r. Wojewoda [...] stwierdził, że działka oznaczona aktualnie w ewidencji gruntów nr [...] o pow. 2,90 ha, położona w obrębie P., gm. P., pow. G., pochodząca z majątku ziemskiego C. (część dawnej działki nr [...]), na której usytuowany jest zespół pałacowo-parkowy nie podlegała pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.) - zwanego dalej "dekretem".

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpoznaniu odwołania Powiatu G., decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...]. W uzasadnieniu wskazał, że Majątek C. (wg rejestru pomiarowego majątku C. wykonanego w 1945 r.) liczył 350,30 ha. Wg decyzji Powiatowego Urzędu Ziemskiego w G. z dnia [...] grudnia 1946 r. w sprawie zatwierdzenia klasyfikacji i szacunku działek i inwentarza majątku C., gm. P., pow. G. rozparcelowano 324,14 ha gruntów, pozostawiono na Ośrodek 22,56 ha oraz na drogi 3,60 ha. Wg rejestru pomiarowego majątku C. oraz Szkicu klasyfikacyjnego rozparcelowanego majątku prywatnego C., dwór wraz z parkiem stanowił część działki oznaczonej dawniej nr [...] o pow. 7,[...] ha. Przedmiotem wniosku jest działka nr [...] o pow. 2,90 ha. Na działce znajduje się dwór i park (dane od Starostwa Powiatowego w G.). Minister podzielił stanowisko Wojewody, że przedmiotowa działka, stanowiąca zespół pałacowo-parkowy nie podlegała pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu. Z rejestru pomiarowego wykonanego w 1945 r. przez mierniczego Powiatowego Urzędu Miejskiego w G. M. K. wynika, że na Ośrodek pozostawiono 22,56 ha w tym działkę nr [...] o pow. 7,75 ha. Składała się ona z ogrodów 2,58 ha, podwórza i zabudowań 2,41 ha, dróg 0,32 ha i nieużytków 2,44 ha. Dla działki tej w rubryce uwagi wpisano "park". Z informacji zawartych w opracowaniu "Ewidencja parku zabytkowego w C. Gmina P. województwo [...]" z 1987 r. wynika, że folwark od zespołu pałacowo-parkowego oddzielała droga biegnąca przez wieś i łącząca wsie K. i M.. Folwark znajdował się po południowej stronie drogi. Zabudowa gospodarcza składała się z budynków murowanych z kamienia i cegły, zlokalizowanych na obrzeżu dużego podwórza gospodarczego. Zabudowania gospodarcze stanowiły: obora, stodoła i budynek inwentarski. Część gospodarcza posiadała ogrodzenie z kamienia i cegły. Dojazd do zabudowań gospodarczych prowadził bezpośrednio z drogi biegnącej przez wieś. Dwór, park i sad znajdowały się po północnej stronie drogi. Dwór zajmował centralne miejsce w parku. Do dworu prowadziła aleja wjazdowa obsadzona kasztanowcami, łącząca się z drogą biegnącą przez wieś. Park (wg ustaleń zespołu opracowującego Ewidencję zabytku) mógł powstać w pierwszej połowie XIX w. Podstawowe elementy kompozycji przestrzennej parku stanowiły: dwór, aleja wjazdowa z dziedzińcem, partery kwiatowe, wnętrza ogrodowe, polany trawnikowe, drzewa soliterowe, grupy drzew, aleje i zadrzewienia zwarte. Teren parku był ogrodzony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp