Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. II OSK 2846/16
Broń i materiały wybuchowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 95/16 w sprawie ze skargi W. L. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. L. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 95/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę skarżącego na zaskarżoną decyzję Komendanta Głównego Policji w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], Komendant [...] Policji cofnął W. L. pozwolenie na broń palną myśliwską.
Organ I instancji stwierdził, że skarżący nie wywiązał się z obowiązku, o jakim mowa w art. 25 ustawy o broni i amunicji, co uprawnia organ do zastosowania art. 18 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i cofnięcia pozwolenia na broń. Jak bowiem wynika z ustaleń organu do zgubienia przez skarżącego zamka do sztucera doszło w bliżej nieustalonym dniu miesiąca listopada 2013 r. Takie ustalenia poczyniono podczas trwającego dochodzenia w związku z uzyskaną przez organ Policji informacją z listopada 2013 r., że skarżący zagubił zamek od swojej broni, co też potwierdzono podczas kontroli w zakresie warunków przechowywania broni. Dochodzenie to zostało umorzone postanowieniem z dnia [...] maja 2014 r. z uwagi na znikomą szkodliwość czynu. Skarżący zaś podnosił, że do utraty zamka doszło w dniu 29 grudnia 2013 r. kiedy był na polowaniu, co zgłosił w jednostce Policji w dniu 30 grudnia 2013 r. Na wniosek pełnomocnika strony z dnia 22 maja 2015 r. organ dokonał też przesłuchania wskazanego przez niego świadka. Przesłuchany świadek podał, że informacje o zagubieniu zamka do broni uzyskał od skarżącego pod koniec grudnia, dowiedział się także, że wymieniony "od razu" poinformował o tym zdarzeniu organ Policji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty