Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. II OSK 28/17
Odpady
Dnia 27 listopada 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska - Karwecka po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 691/16 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od S. G. na rzecz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 czerwca 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 691/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej: GIOŚ) z [...] grudnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddalił skargę.
W skardze kasacyjnej S. G. (dalej: skarżący kasacyjnie) reprezentowany przez r.pr. K. C. zaskarży w całości wyrok Sądu I instancji.
Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wyrokowi temu zarzucono naruszenie:
I. przepisów prawa materialnego:
1) art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 252 ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. w zw. z art. 3 ust. 14 oraz art. 14 ust. 1 ustawy o odpadach, poprzez błędną wykładnię "polegające wydaniu wyroku w oparciu o ustawę, która utraciła moc, a w konsekwencji przyjęcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie niewłaściwej interpretacji tych przepisów oraz błędnym przyjęciu", że GIOŚ rozpatrzył wyczerpująco całość materiału dowodowego i dokonał prawidłowej oceny, co z kolei miało doprowadzić do błędnych wniosków, że skarżący dokonał zakupu odpadów, chociaż w rzeczywistości zakupiony przez skarżącego towar, odpadem nie był. W konsekwencji "błędne stanowisko WSA utrzymało w mocy decyzją nakładającą na skarżącego karę pieniężną w wysokości 10 000 zł, co miało istotny wpływ na wynik sprawy",
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty