Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 495/18
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Marcin Kamiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 października 2017 r. sygn. akt IV SA/Wr 146/17 w sprawie ze skargi B. B. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] lutego 2017 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu od B. B. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 10 października 2017 r., sygn. akt IV SA/Wr 146/17, oddalił skargę B. B. (skarżąca) na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu (organ odwoławczy) z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia:
Na skutek zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej z dnia 8 lipca 2013 r. dokonanego przez skarżącą, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze (organ I instancji) wszczął postępowanie administracyjne w sprawie choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół kanału de Guyona (poz. 20 pkt 3 wykazu chorób zawodowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych) u skarżącej. Po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym organ I instancji w dniu 9 września 2013 r. skierował dokumentację dotyczącą oceny narażenia zawodowego w przedmiotowej sprawie choroby zawodowej u skarżącej do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Wrocławiu - Oddziału w Jeleniej Górze celem wydania orzeczenia lekarskiego. W dniu [...] grudnia 2013 r. Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu - Oddział w Jeleniej Górze wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół kanału de Guyona (poz. 20 pkt 3 wykazu chorób zawodowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych) u skarżącej. Od powyższego orzeczenia lekarskiego skarżąca złożyła wniosek o ponowne przebadanie w jednostce orzeczniczej II stopnia, którą jest instytut badawczy w dziedzinie medycyny pracy. Badanie zostało przeprowadzone w Instytucie Medycyny Pracy w Ł., który w dniu [...] marca 2014 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u skarżącej. W dniu 16 maja 2014 r. skarżąca złożyła pismo, w którym odwołała się od orzeczenia lekarskiego Instytutu Medycyny Pracy w Ł.. W odpowiedzi organ I instancji poinformował skarżącą, iż orzeczenie wydane przez Instytut Medycyny Pracy w Ł. jest ostateczne i nie przysługuje od niego ponowne badanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty