12.12.2018

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 352/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) sędzia NSA Tamara Dziełakowska sędzia del. WSA Jolanta Górska Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Małopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 października 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 928/15 w sprawie ze skargi Gminy Miejskiej Kraków na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną, 2 zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz Gminy Miejskiej Kraków 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 30 października 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 928/15 uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji w przedmiocie zwrotu nieruchomości.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z [...] sierpnia 2014 r. znak [...] Starosta Krakowski, na podstawie art. 136 ust. 3, art. 137 ust. 1, art. 139, art. 140 ust. 1 i art. 142 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518 ze zm. - dalej "u.g.n.") orzekł o nieodpłatnym zwrocie nieruchomości oznaczonej jako działka nr 242/7 o pow. 0,0344 ha, objętej księgą wieczystą nr [...], poł. w obr. [...] jedn. ewid. P. m. Kraków, na rzecz H. K., K. A., J. A. oraz T. A. - po 1/4 cz.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że przedmiotowa nieruchomość, została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa decyzją Naczelnika Dzielnicy Kraków - P. z dnia [...] stycznia 1977 r. znak [...], z przeznaczeniem pod budowę osiedla "[...]" zgodnie z decyzją Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Geologii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa z dnia [...] sierpnia 1975 r. znak [...] zatwierdzającą plan realizacyjny powołanej wyżej inwestycji. Organ podał, że w w/w decyzji wywłaszczeniowej jako właścicielkę wskazano wymienioną w [...], zmarłą M. P. - J., jednakże na podstawie pozyskanego z Urzędu Miasta Krakowa Aktu Własności Ziemi z dnia [...] listopada 1978 r. znak [...], wydanego przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu Urzędu Dzielnicowego Kraków - P., organ I instancji ustalił, iż w dacie wywłaszczenia właścicielką działki nr 242/2, obr. 57, jedn. ewid. P., była faktycznie J. A. z domu W., która wystąpiła z wnioskiem o zwrot tej nieruchomości, podtrzymanym następnie przez jej wszystkich spadkobierców. Podano, że z uwagi na fakt, iż pomimo podejmowanych czynności w tym zakresie organowi I instancji nie udało się odnaleźć wskazanego w decyzji wywłaszczeniowej planu realizacyjnego, ustalenia dotyczące doprecyzowania celu wywłaszczenia przedmiotowej nieruchomości oparto o analizę pozyskanego do akt sprawy planu realizacyjnego zagospodarowania terenu osiedla mieszkaniowego B. - P. w Krakowie, zatwierdzonego decyzją Zarządu Rozbudowy Krakowa z [...] września 1976 r. znak [..., który obejmował także obszar aktualnej działki nr 242/7, obr. [...], jedn. ewid. P. i zgodnie z którym przedmiotowa nieruchomość znalazła się na obszarze przeznaczonym pod urządzenie zieleni osiedlowej z nasadzeniami drzew liściastych, zaś w jej zachodniej części planowano zrealizować fragment ciągu pieszego. Wspomniana zieleń osiedlowa, tj. drzewa liściaste oraz trawniki, miała wypełnić teren znajdujący się pomiędzy ul. [...] i zaprojektowanymi ciągami pieszymi. Organ I instancji - na podstawie pozyskanych w toku postępowania dowodów z oględzin nieruchomości, archiwalnych zdjęć lotniczych przedmiotowego terenu oraz zeznań świadków, jak również dokumentacji związanej z realizacją przebiegającego przez nieruchomość ciągu pieszego pochodzącą z 2006 r. - stwierdził, iż działkę nr 242/7, obr. [...], jedn. ewid. Kraków - P. należało uznać za zbędną na cel jej wywłaszczenia w rozumieniu art. 137 u.g.n. i orzec o jej zwrocie, przy czym - w ocenie organu - na odmienną ocenę ustalonego stanu faktycznego przedmiotowej sprawy nie pozwala również wykładnia przepisu art. 137 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, przedstawiona w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 marca 2014 r., sygn. akt P 38/11.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne