27.07.2018

Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2018 r., sygn. I OSK 2588/16

Utrata nieposzlakowanej opinii przez policjanta uzasadnia zwolnienie go ze służby na podstawie 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant: sekretarz sądowy Adrian Wawer po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 215/16 w sprawie ze skargi M. W. na rozkaz personalny Komendanta [...] z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby funkcjonariusza Policji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. W. na rzecz Komendanta [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. II SA/Wa 215/16 oddalił skargę M. W. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2015 r., którym utrzymano w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] października 2015 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że podstawę wydania zaskarżonego rozkazu stanowił art. 41 ust 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2017 r. poz. 2067, ze zm., dalej: u.P.). Organy rozpoznające sprawę ustaliły, że skarżący w dniu [...] czerwca 2015 r. stawił się przed planowaną godziną rozpoczęcia służby w Komisariacie Policji w [...] i wziął udział w odprawie służbowej. Po odprawie, na polecenie przełożonego, policjanci, w tym skarżący, zostali poddani badaniu stanu trzeźwości. Po zbadaniu skarżącego na wyświetlaczu urządzenia pojawiła się wartość 0,19 mg/l, co widział skarżący oraz świadkowie. Skarżący poprosił obecnych przy badaniu policjantów, żeby odstąpili od dalszych czynności, a on "załatwi sobie jakieś L-4". Odmówił także wykonania polecenia Komendanta Komisariatu poddania się ponownemu badaniu stanu trzeźwości i opuścił komisariat. Następnie skarżący dostarczył do Komisariatu zwolnienie lekarskie wystawione przez specjalistę chorób dziecięcych, stwierdzające niezdolność policjanta do pracy od dnia [...] czerwca 2015 r. do dnia [...] czerwca 2015 r. Ponadto poddał się badaniu stanu trzeźwości (wynik: 0,00 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne