16.11.2018

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2018 r., sygn. I OSK 951/17

Rozwiązanie stosunku służbowego na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji wymaga wykazania, że zastosowanie instytucji przewidzianej w tym przepisie było niezbędne z uwagi na "ważny interes służby". Przy odczytywaniu treści powyższego terminu należy sięgnąć przede wszystkim do przepisów regulujących cele i zadania Policji oraz szczególny status funkcjonariuszy tej formacji. W rachubę może wobec tego wchodzić realnie istniejąca przyczyna albo szereg okoliczności czy zdarzeń świadczących o tym, iż dalsze pozostawanie policjanta w służbie koliduje z interesem Policji, a więc że funkcjonariusz ten dla dobra macierzystej formacji, z przyczyn pozamerytorycznych, nie powinien kontynuować w służby w omawianej formacji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant sekretarz sądowy Anna Stachnik po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1144/16 w sprawie ze skargi R. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. K. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 27 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 1144/16 oddalił skargę R. K. (dalej: "skarżący") na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z [...] maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Powyższy wyrok został wydany na podstawie następującego stanu faktycznego.

[...] października 2015 r. skarżący - [...] - został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału w [...] Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, a następnie doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w [...], gdzie Prokurator Prokuratury Okręgowej w [...] przedstawił mu zarzuty popełnienia przestępstw określonych w art. 228 § 4, art. 231 § 2, art. 284 § 4 w zw. z art. 11 § 2 K.k. Ponadto Sąd Rejonowy dla [...], na wniosek Prokuratora Prokuratury Okręgowej w [...] prowadzącego śledztwo o sygn. akt [...], postanowieniem z [...] października 2015 r. sygn. akt [...] zastosował wobec skarżącego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, tj. do [...] stycznia 2016 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne