14.11.2018

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. II OSK 2689/16

Broń i materiały wybuchowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 1427/15 w sprawie ze skargi K.F. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej gazowej do ochrony osobistej I. oddala skargę kasacyjną; II. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 1427/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę skarżącego na zaskarżoną decyzję Komendanta Głównego Policji w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej gazowej do ochrony osobistej. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...],[...] Komendant Wojewódzki Policji, na podstawie art. 18 ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 5 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r., poz. 576), cofnął skarżącemu pozwolenia na posiadanie broni palnej gazowej do ochrony osobistej.

Organ I instancji wskazał, że skarżący nie wykonał ciążącego na nim obowiązku. Nie poddał się obowiązkowemu badaniu lekarskiemu i psychologicznemu w procedurze odwoławczej, ponieważ organ I instancji wniósł odwołanie od orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, z których wynikało, że skarżący może dysponować bronią. Dlatego racje interesu społecznego przeciwstawiają się dalszemu posiadaniu przez skarżącego prawa do broni. Wskazał, że z uzyskanej w toku prowadzonego postępowania administracyjnego opinii psychologicznej sporządzonej w dniu 17 stycznia 2014 r. przez biegłego sądowego z zakresu psychologii mgr D. R. na potrzeby Prokuratury Rejonowej w P. do sprawy Ds. [...] stwierdzono u skarżącego zaburzenia funkcjonowania społeczno-emocjonalnego, które mogą być zaburzeniami o cechach urojeniowych, prześladowczych, dotyczących przeświadczenia o zagrożeniach bezpieczeństwa, zaburzenia funkcjonowania poznawczego. Ponadto biegła stwierdziła, że w celu pełnego i ostatecznego zweryfikowania stanu psychicznego opiniowanego wskazanym jest ewentualne poddanie go badaniu biegłych lekarzy psychiatrów. Zatem niedopełnienie przez skarżącego obowiązku poddania się badaniom lekarskiemu i psychologicznemu, wiąże się z brakiem potwierdzenia zdolności psychofizycznej osoby do dysponowania bronią i zachowanie takie narusza interes społeczny i słuszny interes obywateli, o którym mowa w art. 7 K.p.a. Ponadto w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego skarżący miał prawo do brania czynnego udziału w postępowaniu w tym zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami, składania wniosków i dowodów (art. 10 K.p.a.), a z uwagi na to, że nie skorzystał z tego prawa, decyzję wydano w oparciu o posiadane materiały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty