Wyrok NSA z dnia 16 października 2018 r., sygn. I OSK 2567/16
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost- Durchowska Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 16 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 lipca 2016 r. sygn. akt II SAB/Op 41/16 w sprawie ze skargi R. S. na bezczynność Prezesa Sądu Rejonowego w O. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 11 lipca 2016 r. sygn. akt II SAB/Op 41/16 wydanym w sprawie ze skargi R. S. na bezczynność Prezesa Sądu Rejonowego w O. w przedmiocie informacji publicznej na podstawie art. 149 § 1 pkt 1 i § 1a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016, poz. 718 ze zm., dalej: p.p.s.a.) zobowiązał organ do załatwienia wniosku skarżącego z dnia 4 kwietnia 2016 r. w terminie 14 dni od daty otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy oraz stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa. Powołanym wnioskiem R. S. wystąpił do Prezesa Sądu Rejonowego w O. o udostępnienie informacji publicznej w postaci wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami wydanych w 2015 roku w sprawach zarejestrowanych w repertorium C pod symbolem 059.
Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył R. S., zaskarżając go w całości i zarzucając mu naruszenie: art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2015, poz. 2058 ze zm., dalej: u.d.i.p.) polegające na uznaniu, iż żądana informacja publiczna jest informacją przetworzoną z uwagi na konieczność dokonania nakładu środków i zaangażowania sił podmiotu zobowiązanego, co wpływałoby negatywnie na tok realizacji ustawowych zadań nałożonych na zobowiązanego, podczas gdy nie ma podstaw do uznania jej za informację przetworzoną, wymagającą złożonych czynności wpływających negatywnie na tok realizacji ustawowych zadań organu, lecz zachodzi konieczność jej zakwalifikowania jako informacji prostej; art. 149 § 1a p.p.s.a. polegające na uznaniu, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa. W ocenie autora skargi kasacyjnej powyższe naruszenia miały istotny wpływ na wynik sprawy. W oparciu o tak sformułowane zarzuty wniesiono o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, a także przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty