30.10.2018

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. II OSK 2667/16

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 445/16 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] lutego 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 445/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę skarżącego na zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zwanego dalej "SKO", w N. w przedmiocie odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W administracyjnym toku instancji zapadła decyzja z dnia [...] czerwca 2015 r., znak: [...], Wójta Gminy J., którą odmówiono wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku usługowego ze stacją paliw oraz infrastrukturą towarzyszącą na wskazanych działkach.

Organ I instancji swoje rozstrzygnięcie oparł na treści opinii urbanistycznej z dnia 23 marca 2015 r. wraz z zawartymi w niej wnioskami, z których wynika m.in. iż lokalizacja stacji paliw na działkach objętych wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej jest sprzeczna z ustaleniami planu miejscowego. Równocześnie organ przytoczył w uzasadnieniu decyzji treść opinii uzupełniającej. Po szczegółowej analizie materiałów zgromadzonych w sprawie organ I instancji stwierdził, że planowane przedsięwzięcie jest niezgodne z zapisami planu miejscowego. W tym zakresie wyjaśnił, że tereny przeznaczone pod realizację przedsięwzięcia oznaczone są w planie symbolem "UP" - tereny usług publicznych, które zgodnie z § 10 planu miejscowego są przeznaczone na cele działalności usługowej w zakresie; administracji państwowej i samorządowej, bezpieczeństwa publicznego, kultury, kultu religijnego, oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, usług biurowych, poczty, telekomunikacji, turystyki, sportu, itp. W ocenie organu oznacza to, że dalsze prowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest zbędne. Zgodnie bowiem z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), zwanej dalej "ustawą środowiskową", decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje się po stwierdzeniu zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne