Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. I OSK 59/17
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Olga Grzelak po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 października 2014 r. sygn. akt II SAB/Bd 47/14 w sprawie ze skargi M. G. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania w przedmiocie udzielenia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I OSK 59/17
UZADADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 1 października 2014 r., sygn. akt II SAB/Bd 47/14 oddalił skargę M. G. na bezczynność i przewlekłość postępowania Prezesa Sądu Rejonowego w B. w przedmiocie udzielenia informacji publicznej.
W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
W piśmie z dnia [...] lutego 2014 r. M. G. wniósł do Prezesa Sądu Rejonowego w B. o udzielenie informacji publicznej przez:
1. "Wgląd do dokumentów, z których w szczególności będzie wynikać, kto brał udział, kto wygrał przetarg i jaka była jego procedura, przebieg w sprawie zakupu montażu monitoringu Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w B. oraz jaka była jego wartość, z ilu kamer i jakich się składa, itp.
2. Udzielenie informacji, czy zakup monitoringu był wydatkowany z prywatnych czy publicznych środków pieniężnych?
3. Wgląd do dokumentów, z których będzie wynikać, jacy sędziowie procedowali - prowadzili posiedzenia, rozprawy itp. W jakich godzinach i w jakich sprawach w dniach od [...] listopada 2013 r. do [...] lutego 2014 r.
4. Zabezpieczenie i wydanie kopii nagrania z kamer przed wejściem, z parteru
i I piętra Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w B. z budynków przy ul. W. [...] i N. [...] od dnia [...] listopada 2013 r. do dnia [...] lutego 2014 r. w szczególności ustalenia czy w tym okresie nie dochodziło do nieformalnych kontaktów sędziów ze stronami lub innymi osobami, a tym samym czy nie doszło do naruszenia zasad prawa, czy nie doszło do naruszenia czasu pracy sędziów poprzez samowolne skracanie czasu pracy, czy Prezes Sądu nie dopuszcza do popełniania czynów bezprawnych w celu wydania dowodu czynu bezprawnego, aby móc skutecznie wnieść sprawę mając na uwadze, że to strona wnosząca sprawę musi udowodnić swoje stanowisko itp.?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty