08.05.2018

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2018 r., sygn. I OSK 1322/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) sędzia NSA Marian Wolanin sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. M., M. B., M. Z. i L. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 2844/15 w sprawie ze skargi T. M., M. B., M. Z. i L. M. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 2844/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. M., M. B., M. Z. i L. M. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lipca 2015 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...], Starosta L. odmówił T. M., M.B., M. Z. i L. M., zwrotu wywłaszczonej nieruchomości położonej w W. w [...], w rejonie ulic M. i P., oznaczonej w dacie wywłaszczenia jako część działki nr [...] o pow. 18,5788 ha, aktualnie wchodzącej w skład działek ewidencyjnych nr [...] i [...] z obrębu [...]. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 229 u.g.n. roszczenie o zwrot nie przysługuje, gdyż przed dniem wejścia w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami, tj. przed dniem 1 stycznia 1998 r. na nieruchomości zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej.

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli T. M., M. B., M. Z. i L. M.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. Wojewoda Mazowiecki utrzymał w mocy ww. decyzję Starosty L., podnosząc w uzasadnieniu, że działki ewidencyjne nr [...] i [...] z obr. [...] stanowią własność W. i pozostają obecnie w użytkowaniu wieczystym M. Sp. z o. o. Wpis prawa użytkowania wieczystego został dokonany na wniosek z [...] października 1997 r. Natomiast działki nr [...] i [...] z obrębu [...] objęte są księgą wieczystą [...], której dział "Spis prawa związanych z własnością" zawiera wpis - "działka gruntu w użytkowaniu wieczystym oraz stanowiące odrębną własność budynki - okres użytkowania 5 grudzień 2089 r." oraz "[...]", które wpisano jako właściciela i dysponenta prawa użytkowania wieczystego. Wojewoda, powołując się na treść art. 29 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece wskazał, że wpis prawa użytkowania wieczystego ma moc wsteczną i obowiązuje od chwili złożenia wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne