Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. I OSK 1897/16
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Gl 1214/15 w sprawie ze skargi J.M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2016r. sygn. akt II SA/Gl 1214/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J.M. i J.M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2015r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości, oddalił skargę.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z dnia [...] czerwca 2014r. Spółka [...] Sp. z.o.o. w Warszawie (dalej: Spółka, [...]) wystąpiła do Starosty [...] o wydanie decyzji, ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości, położonej w Gminie [...], oznaczonej jako działki nr {[...]}, stanowiącej współwłasność J.M. i J.M., poprzez zezwolenie na założenie i przeprowadzenie na niej gazociągu wysokiego ciśnienia, jako inwestycji celu publicznego, zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Do wniosku dołączono notatkę służbową z dnia [...] lipca 2013r. oraz pisma ofertowe do współwłaścicieli z dat [...] września 2013r. i [...] stycznia 2014r.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015r. Starosta [...], działając na podstawie art. 124 ust. 1, 2, 4, 6 i 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014r., poz. 518 ze zm.) dalej: u.g.n., orzekł o ograniczeniu sposobu korzystania z części przedmiotowych działek poprzez udzielenie wnioskodawcy zezwolenia na założenie i przeprowadzenie na nich gazociągu wysokiego ciśnienia, określając szerokość pasa gruntu i powierzchnię zajęcia poszczególnych działek oraz obszar strefy kontrolowanej gazociągu (po 3 m od osi gazociągu), zgodnie z załącznikiem graficznym nr 1. Nadto, organ I instancji zobowiązał wnioskodawcę do przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego po przeprowadzeniu inwestycji, a gdyby nie było to możliwe albo powodowało nadmierne trudności lub koszty - do zapłaty odszkodowania, zaś właścicieli nieruchomości zobowiązał do jej udostępnienia w celu konserwacji oraz usuwania awarii gazociągu (pod rygorem egzekucji administracyjnej) i poinformował o skutkach ostateczności decyzji w zakresie wpisu do ksiąg wieczystych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty