09.05.2018

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2018 r., sygn. II OSK 2693/17

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Piotr Broda /spr./ Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...]Sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 218/17 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu produktu oraz nakazu usunięcia reklamy i prezentacji produktu ze strony internetowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 218/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z/s w K. na decyzję M. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] marca 2014 r. w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu produktu oraz nakazu usunięcia reklamy i prezentacji produktu ze strony internetowej.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją M. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] października 2013 r., w której organ zakazał wprowadzania do obrotu produktu [...] jako dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego oraz nakazał usunięcie reklamy i prezentacji produktu ze strony internetowej. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w toku kontroli przeprowadzonej w zakładzie produkcyjnym skarżącej stwierdzono, że na opakowaniu w/w środka podano informacje o treści: "Preparat przeznaczony dla kobiet przy zapaleniu pęcherza moczowego", "Przynosi ulgę zmieniając odczyn moczu, przez co stopniowo neutralizuje uczucie piekącego bólu i szczypania podczas oddawania moczu". Na ulotce informacyjnej wskazano, że środek to "Preparat przeznaczony dla kobiet cierpiących z powodu zapalenia pęcherza moczowego, stworzony w celu łagodzenia i usuwania charakterystycznych dla tego stanu objawów". Na stronie internetowej zastosowano takie same określenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp