Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 1571/17
Administracyjne postępowanie; Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Stołecznego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 1377/16 w sprawie ze skargi M. K. na postanowienie Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę M. K. na sprecyzowane w sentencji postanowienie Komendanta Stołecznego Policji i uchylił je oraz utrzymane nim w mocy postanowienie organu I instancji, nadto orzekł o kosztach postępowania.
Jak wskazał w jego uzasadnieniu, M. K. wnioskiem z dnia 18 maja zwrócił się do Komendanta Rejonowego Policji [...] o odtworzenie zagubionych akt postępowania administracyjnego zakończonego decyzją z dnia [...] sierpnia 2003 r., nr [...], o przyznaniu mu lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w W., przedstawiając kserokopię tej decyzji. Pismem z dnia [...] maja 2011 r. Komendant Rejonowy Policji [...] poinformował wnioskodawcę o braku podstaw do prowadzenia postępowania w tym przedmiocie. Odmówił uznania kserokopii decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego za dowód w sprawie, gdyż nie została ona poświadczona za zgodność z oryginałem. Ponadto stwierdził, że wprowadzenia tej decyzji do obrotu prawnego nie potwierdza żaden dokument. W rejestrze decyzji mieszkaniowych dotyczących przydziału lokali mieszkalnych Komendy Rejonowej Policji [...] jest zarejestrowana decyzja nr [...] z dnia [...] sierpnia 2003 r. o przydziale kwatery tymczasowej, wydana przez Zastępcę Komendanta Rejonowego Policji [...]. Na skutek wniesienia przez skarżącego odwołania od powyższego pisma, Komendant Stołeczny Policji w piśmie z dnia [...] lipca 2011 r. wyjaśnił, że nie jest ono decyzją administracyjną i w związku z tym w niniejszej sprawie nie jest przewidziany administracyjny tryb postępowania oraz prawo do złożenia odwołania. W wyniku skargi M. K. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 maja 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 2318/11, uznał iż pismo Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] lipca 2011 r. stanowi w istocie postanowienie w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania na mocy art. 134 K.p.a. Ponadto Sąd ten jako błędne ocenił stanowisko organu, iż w niniejszej sprawie nie ma podstaw do jej merytorycznego rozstrzygnięcia, gdyż przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie przewidują instytucji odtworzenia akt zaginionych bądź zniszczonych. W ocenie Sądu regułą jest, że akta podlegają odtworzeniu niezależnie od tego, w jakich okolicznościach zostały zagubione lub zniszczone, a odtwarzaniem akt zajmuje się ten organ, który je prowadził. Zatem niezasadnie doszło do uchylenia się od obowiązku dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy i jej załatwienia zgodnie z obowiązującym prawem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty