21.02.2018

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. I OSK 17/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia NSA Jolanta Sikorska Protokolant sekretarz sądowy Olga Grzelak po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. w miejsce której wstąpili jej następcy prawni J. K., J. B. W., W. J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1806/12 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 1806/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia [...] marca 2012 r., Nr [...], Prezydent [...], na podstawie art. 4 pkt 9b1, art. 129 ust. 5 pkt 3 i art. 215 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), zwanej dalej "u.g.n.", odmówił M. W., J. Z., H. G. i J. C. przyznania odszkodowania za budynek stojący na gruncie położonym w W. przy dawnej ul. [...], oznaczonym hip. jako: "[...]" rej. hip. W-[...], działka nr [...].

Organ I instancji ustalił, że ww. nieruchomość gruntowa z dniem 21 listopada 1945 r., na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), przeszła na własność gminy [...]. Aktualnie nieruchomość ta wchodzi w skład działek nr [...] i nr [...] z obrębu [...]. W sprawie wykazano następstwo prawne ww. osób po F. C. (z domu R.) oraz po K. C.. Ponadto ustalono, że w dniu wejścia w życie dekretu ww. nieruchomość była zabudowana budynkiem jednorodzinnym (rozebranym w latach siedemdziesiątych). Następnie organ, powołując się na treść art. 215 ust. 2 u.g.n., wskazał, że z ustalonego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowy budynek należał do kategorii domów jednorodzinnych - spełniał zatem pierwszą przesłankę umożliwiającą przyznanie odszkodowania. Odnośnie zaś drugiej przesłanki wynikającej z art. 215 ust. 2 u.g.n. koniecznej do przyznania odszkodowania, organ I instancji wskazał, że przedmiotowy budynek z dniem 12 października 1949 r. przeszedł na własność Skarbu Państwa, ponieważ ówcześni właściciele nie złożyli w trybie art. 7 w związku z art. 5 ww. dekretu wniosku o przyznanie prawa własności czasowej. Wynika z tego, że nie została spełniona jedna z podstawowych przesłanek ustalenia odszkodowania za dom jednorodzinny. Z tego względu odszkodowanie za ww. budynek nie może być przyznane. Warunkiem zaistnienia drugiej przesłanki do przyznania odszkodowania jest bowiem przejście prawa własności budynku jednorodzinnego na rzecz Państwa po dniu 5 kwietnia 1958 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne