06.03.2018

Wyrok NSA z dnia 6 marca 2018 r., sygn. II OSK 1176/16

Obywatelstwo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 3130/15 w sprawie ze skargi T. J. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2016 r., IV SA/Wa 3130/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. J. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z [...] sierpnia 2015 r. Minister Spraw Wewnętrznych, po rozpatrzeniu odwołania T. J. W. od decyzji Wojewody [...] z [...] marca 2015 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Minister wskazał, że skarżący urodził się [...] października 1941 r. w Stanach Zjednoczonych jako B. F. W. i z dniem urodzenia nabył obywatelstwo amerykańskie. Jego rodzice zawarli związek małżeński [...] listopada 1941 r. w E. R.. Skarżący dokonał w Wielkiej Brytanii zmiany imienia z B. F. na T. J.. Aktualnie skarżący legitymuje się amerykańskim paszportem wydanym na imię i nazwisko: T. J. W.. Z uwagi na datę urodzenia skarżącego dla ustalenia jego statusu obywatelstwa polskiego zastosowanie znalazły przepisy ustawy z 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz.U. R.P. Nr 7, poz. 44 ze zm.), która obowiązywała w chwili zaistnienia zdarzeń mających znaczenie dla ustalenia statusu obywatelstwa polskiego przez skarżącego. Tym samym, zgodnie z art. 4 i art. 5 tej ustawy, skarżący mógł nabyć obywatelstwo polskie wyłącznie wówczas, gdyby w dacie jego urodzenia obywatelstwo to posiadał jego ojciec. Minister wywiódł, że z przedłożonego amerykańskiego paszportu nr [...] wynika, że ojciec skarżącego B. W. urodził się [...] stycznia 1916 r. w N. J. i z dniem urodzenia nabył obywatelstwo amerykańskie. Prawdopodobnie na początku lat 20-tych XX wieku ojciec skarżącego wraz ze swymi rodzicami powrócił do Polski i zamieszkał w L. (woj. p.). Następnie w 1936 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych Ameryki. W ocenie organu odwoławczego, ojciec skarżącego nie mógł nabyć obywatelstwa polskiego z mocy prawa jako osiedlony na obszarze państwa Polskiego, na mocy art. 2 pkt 1 lit. a ustawy z 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego, ponieważ przysługiwało mu wówczas obywatelstwo amerykańskie. Minister wskazał, że zgodnie z wykładnią tego przepisu zawartą w Okólniku Nr 18 Ministra Spraw Wewnętrznych z 9 lipca 1925 r. w sprawie osób urodzonych i naturalizowanych w Ameryce (Zb. Zarz. Min. Spr. Wewn. s. 858), osoba, osiedlona na obszarze Państwa Polskiego posiadała 31 stycznia 1920 r. na podstawie urodzenia w Stanach Zjednoczonych obywatelstwo amerykańskie, nie stała się obywatelem polskim.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne