Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4185/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 81/15 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2016r., sygn. akt III SA/LU 81/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] listopada 2014r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji stwierdził, że w dniu [...] czerwca 2011r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w B. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), zwanej u.g.h., w lokalu "[...]" w Ł. W toku kontroli stwierdzono, że w lokalu znajduje się automat do gier (bez nazwy i numeru), należący do W. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą [...].
Sąd wyjaśnił, że Dyrektor - podejmując zaskarżoną decyzję, wskazał, że zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 471), zwanej u.g.h., karze pieniężnej podlega urządzający gry na automatach poza kasynem gry. Istotne jest ustalenie, że prowadzone gry są grami na automatach w rozumieniu u.g.h. i że zostały urządzane poza kasynem gry. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w szczególności wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych w trakcie kontroli oraz opinia biegłego sądowego z zakresu informatyki przy Sądzie Okręgowym w C. z dnia 5 grudnia 2011r., [...], wskazują, że gry urządzane na badanym urządzeniu miały charakter losowy i komercyjny. Automat nie wypłacał w sposób bezpośredni wygranych pieniężnych lub rzeczowych. Wygrana polegała na uzyskiwaniu premii punktowych. Gry na automacie miały charakter losowy, a nie zręcznościowy, ponieważ wygrana punktowa nie zależała od umiejętności uczestnika gry. Uznał zatem, że spełnione zostały przesłanki gier na automatach, o których mowa w art. 2 ust. 5 u.g.h. Ustalił również, że W. K. nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia udzielonego przed wejściem w życie u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty