12.12.2018

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4250/16

Drogi publiczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Aneta Ołdakowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Kr 999/15 w sprawie ze skargi H.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia z pasa drogowego kiosku handlowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 23 czerwca 2015r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia z pasa drogowego kiosku handlowego w punkcie I. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji w zakresie określenia terminu wykonania przez skarżącą obowiązku usunięcia kiosku handlowego, w pozostałym zakresie skargę oddalił oraz orzekł o kosztach postępowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy z którego wynikało, że Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia 27 kwietnia 2015 r. nakazał H. M. usunięcie do dnia 4 maja 2015 r. kiosku handlowego - kwiaciarni zlokalizowanego w pasie drogowym R. P. w K., w celu umożliwienia wykonania przebudowy R. P.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że zmiany wprowadzone do projektu przebudowy R. P. oraz ostateczne stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wskazują na konieczność wykonania nowej nawierzchni na całej Płycie R. P. oraz docelowe ustawienie kiosków handlowych (kwiaciarni) symetrycznie w stosunku do osi widokowej R. P. Zlokalizowany obecnie kiosk handlowy znajduje się w całości na terenie placu budowy i uniemożliwia zrealizowanie inwestycji zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i umową zawartą z wykonawcą przebudowy. Organ pierwszej instancji powołał się na treść art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j.: Dz. U. z 2015 r. Nr 460), dalej u.d.p. Wskazał, że informacja o konieczności usunięcia kiosku w przypadku przebudowy zawarta była w decyzjach zezwalających na ustawienie kiosku w pasie drogowym R. P. (pkt 5c), wydawanych do momentu wejścia wykonawcy na plac budowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne