28.11.2018

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. I GSK 1196/18

Ubezpieczenie społeczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska- Florek Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 411/16 w sprawie ze skargi G. P. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Ke 411/16, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę G. P. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] maja 2016 r. w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd podał, że organ prawidłowo przyjął za podstawę materialnoprawną odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, przepis art. 28 ust. 3a i 3b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej: u.s.u.s.) w związku z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 141, poz.1365, dalej: rozporządzenie).

Sąd analizując zgromadzony materiał dowodowy oraz jego ocenę prawną zaprezentowaną w kontrolowanym akcie stwierdza, że ustalenia organu w zakresie braku zaistnienia przesłanek określonych w § 3 ust. 1 rozporządzeniu, są prawidłowe.

Zdaniem Sądu dla oceny zaistnienia przesłanek umorzenia należności składkowych istotne są wyżej stwierdzone fakty, jak również i to, że skarżący, mimo zapowiadania ogłoszenia upadłości konsumenckiej oraz zakończenia działalności gospodarczej, nadal prowadzi działalność, co wynika z KSI i zamierza odbudować zniszczony park maszynowy. Przy czym Sąd ocenia stan faktyczny i prawny zaistniały w sprawie na dzień podjęcia zaskarżonej decyzji. Stwierdzone fakty istniały w dacie ponownego rozpoznania sprawy przez ZUS. Natomiast zaistniałe po tej dacie jakiekolwiek zdarzenia mogące mieć wpływ na sytuację majątkową i osobistą zobowiązanego pozostają bez wpływu na ocenę prawidłowości podjętego rozstrzygnięcia przez organ, np. eksponowane w skardze zawieszenie działalności gospodarczej przez skarżącego czy zamiar jego żony skorzystania z możliwości przejścia na świadczenie pielęgnacyjne z uwagi na stan zdrowia córki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty