Wyrok NSA z dnia 12 października 2018 r., sygn. I GSK 1826/18
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 12 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 139/17 w sprawie ze skargi [A] Sp. z o.o. w G. (obecnie: [B] Sp. z o.o. w G.) na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...] w przedmiocie wydania z naruszeniem prawa decyzji stwierdzającej spełnienie warunków wstępnego uznania spółki w grupie producentów owoców i warzyw 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz [B] Sp. z o.o. w G. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA) wyrokiem z 10 listopada 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 139/17, w wyniku rozpoznania skargi [A] Sp. z o.o. w G.(dalej: spółka), uchylił decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (dalej: Minister) z [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym:
Spółka (wówczas [B] sp. z o.o.) [...] czerwca 2012 r. złożyła do Marszałka Województwa Mazowieckiego (dalej: Marszałek) wniosek o wydanie decyzji w sprawie wstępnego uznania grupy producentów owoców i warzyw i zatwierdzenia planu dochodzenia do uznania tej grupy za organizację producentów owoców i warzyw.
Marszałek decyzją z [...] czerwca 2012 r. dokonał wstępnego uznania spółki w grupie produktów "owoce" i zatwierdzenia planu dochodzenia do uznania grupy za organizację producentów owoców i warzyw, realizowanego w latach 2012-2016, w okresach półrocznych
Zawiadomieniem z [...] lutego 2016 r. Prezes Agencji Rynku Rolnego (dalej: Prezes ARR) wszczął z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji z [...] czerwca 2012 r., a następnie decyzją z [...] czerwca 2016 r. orzekł, że decyzja ta została wydana z naruszeniem prawa. Przyczyną takiego orzeczenia był brak wskazania przesłanek uzasadniających jej rozstrzygnięcie, zaniechanie przeprowadzenia jakichkolwiek dowodów niezbędnych dla ustalenia stanu faktycznego i wyjaśnienia istoty sprawy, brak ustalenia wszystkich istotnych przepisów znajdujących zastosowanie do oceny wniosku, a także brak uprzedniego sprawdzenia, czy spółka ubiegając się o wydanie decyzji nie stworzyła sztucznych warunków celem uzyskania korzyści majątkowej. Prezes ARR stwierdził także, że z uwagi na zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych, zgodnie z art. 158 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257; dalej: k.p.a.) ograniczył się do stwierdzenia, że decyzja z 16 listopada 2011 r. została wydana z naruszeniem prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty