Wyrok NSA z dnia 11 października 2018 r., sygn. II GSK 3224/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. M., M. O. - wspólników [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 473/15 w sprawie ze skargi Z. M., M. O. - wspólników [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza solidarnie od Z. M. i M. O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. 4.800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 marca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. M. i M. O. (skarżący, skarżący kasacyjnie) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddalił skargę w całości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy, że [...] listopada 2013 r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrolę w miejscu o nazwie S. - przybudówka, al. K. [...], G. w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych.
W jej wyniku stwierdzono, że w ww. miejscu znajduje się urządzenie do gier o nazwie HOT FUN II nr [...], które stanowiło własność skarżących, będących organizatorem gier (wykorzystującym przedmiot najmu na zainstalowanie i eksploatację automatu do gier).
W ramach kontroli przeprowadzono eksperyment, doświadczenie i odtworzenie możliwości gry na kontrolowanym urządzeniu. W efekcie rozegranej gry stwierdzono, że cechy psychomotoryczne gracza, w tym zdolności manualne i umiejętności grającego nie mają żadnego wpływu na przebieg rozgrywanych gier, w szczególności na zatrzymanie wirujących bębnów zgodnie z wolą gracza, lecz toczą się poza wolą gracza, sterowane są przez program zainstalowany w pamięci urządzenia. Ustalono, że gra na tym urządzeniu wyczerpuje znamiona definicji gry na automacie, zawartej w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej: ugh, ustawa o grach hazardowych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty