12.07.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. II GSK 2743/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 1759/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji nakładającej karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry po wznowieniu postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] (dalej spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej nakładającej karę pieniężną za urządzanie gry poza kasynem gry.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. wymierzył spółce karę pieniężną za urządzanie gry na automatach poza kasynem gry w wysokości 12.000 zł. W wyniku uchybienia przez skarżącą terminu do wniesienia odwołania od tej decyzji i odmowie przywrócenia tego terminu przez Dyrektora Izby Celnej w [...] ww. decyzja stała się ostateczna.

Pismem z dnia [...] października 2012 r. spółka wniosła o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, iż decyzja Naczelnika Urzędu została wydana na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej u.g.h. lub ustawa o grach hazardowych), a przepisy tego aktu nie mogą stanowić podstawy do wydania decyzji indywidualnej bowiem są bezskuteczne w krajowym porządku prawnym. Wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 lipca 2012 r., w sprawach połączonych spraw C-213/11, C-214/11 i C-217/11 (tzw. wyrok w sprawie Fortuna).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne